Co si vzít k vodě? Vybrali jsme několik knižních novinek.
Letní dovolenou si mnozí z nás neodmyslitelně spojují s knihami a čtením.
Ani letos není nouze o zajímavé novinky na knižním trhu, které mohou zaujmout (nejen) ženské čtenářky.
Inspirujte se několika tituly, které si můžete s sebou vzít k vodě, na chalupu nebo jen tak do zahrady po práci.
Ariel Levy – Proti všem pravidlům
Ariel Levy je americká novinářka a spisovatelka. Rozhodla se, že na papír zaznamená své memoáry, které dostaly i podtitul zápisky ze života.
V mládí se rozhodla, že se stane reportérkou a využije tak všech svých schopností, ale i vlastností, za které ji odsuzovali – živelnost, prudkost, snaha být všude.
Lvi prostě doslova jde proti pravidlům všeho – rodiny, víry, konvencí, společnosti a v knize se postupně vyrovnává s tím, že i život má občas hranice a limity, které nepřekoná ani ona.
Její kniha mapuje cestování po celém světě, vedle kterého píše portréty neobvyklých ženských hrdinek pro časopis New Yorker.
Dobrodružství je však protkáno i zklamáním, ztrátami a závislostí. Přijde o syna, partnerku io dům. Na jejich pozadí autorka odvíjí svůj příběh, ve kterém však nechybí ani láska a velká ženská síla.
Paolo Giordano – Požírači nebe
Autor má na kontě již několik bestsellerů – knihy Osamělost prvočísel, Lidské tělo a Černá a stříbrná.
Požírači nebe vás zavedou na letní jihoitalský venkov, kde se odehrávají spletité vztahy Teresy a tří bratrů, kteří jí náhle vtrhnou do života.
Leitmotivem knihy je mládí a všechno to, co s ní souvisí, včetně objevování sexu, víry a lásky.
Giordano má vypravěčský talent a v ději neustále překvapuje.
Román je však v první řadě o různých druzích lásky – mezi sourozenci, mezi rodiči a dětmi, mezi člověkem a Bohem, ale také mezi mladými lidmi vzájemně. Sladký a naivní román bez bolesti a zklamání však nečekejte.
Christina Dalcherová – VOX
Pokud máte rádi dystopii a zaujal vás například román Příběh služebnice, o ženském útlaku ve společnosti a překážkách, které jim klade v životě nové nastavení politiky si přečtete také v knize Vox.
Vláda v USA jednoho dne prohlásí, že ženy a dívky mohou vyslovit jen sto slov denně, a proto jim na ruku nasadí slovoměry. Kdo hranici překročí, zasáhne jej elektrický proud.
V této realitě musí žít i vědkyně Jean McClellanová. Nemůže pracovat, vzdělávat se, sdružovat, pouze vést domácnost a poslouchat.
Umlčenou ženu však jednoho dne potřebuje prezidentův bratr, kterému po nehodě, při které bylo zasaženo jeho řečové centrum v mozku, dokáže pomoci jen ona.
Přestože téma vyznívá náročně, ve skutečnosti se čte jednoduše a rychle. Kromě toho nechybí vztahové zápletky, boj o zajištění dobrého života svým dětem – zejména dcerám, a také tajný odboj, který chce proti patriarchálnímu systému zasáhnout.
Tara Westover – Vzdělaná
Neuvěřitelný příběh a život popisuje autorka ve své biografii. Tara Westover v ní vzpomíná na své dětství v rodině mormonů a na to, jaký vliv to mělo na její dospívání.
Zejména v otázce vzdělání, protože Tara poprvé vstoupila do školy jako sedmnáctiletá.
Do té doby mohla aspirovat akorát tak na roli manželky, pomáhat zavařovat broskve do zásoby a vařit s mámou bylinné odvary, aby se připravovala na konec světa. Nikdy nebyla u lékaře as rodinou byli izolováni od běžného života, ani to však nezastavilo její touhu vzdělat se.
Po vzoru svého staršího bratra se rozhodla i ona vyzkoušet nový život, věnovat se samostudiu a nakonec díky svým schopnostem nastoupit na univerzitu. Studovala psychologii, politické vědy, filozofii a historii, procestovala svět a postupně začala chápat, o co všechno přicházela, ale i klást si otázku, zda nezašla příliš daleko.
Frank Tallis – Nevyléčitelný romantik
Autor je nejen spisovatel, ale také klinický psycholog. A ve své knize nás zavede právě do tohoto světa, přičemž se zaměřuje na lásku a vše, co v souvislosti s ní jeho klienti prožívají, ať už se trápí, nebo věří bludem.
„Jsem přesvědčen, že problémy vyplývající z lásky si zaslouží náležitou pozornost a že hranice oddělující normální lásku od nenormální je často nejasná. Doufám, že toto mé přesvědčení podpoří následující, občas poněkud znepokojivá odhalení,“ píše se v anotaci knihy.
Tallis vybral ze své praxe neobvyklé případy pacientů.
S humorem a nadhledem, ale velmi citlivě představuje například ženu, která je přesvědčena, že její zubař ji miluje navěky, muže zblázněného do vlastního odrazu, krásku posedlou bezdůvodnou žárlivostí, ale i nevyléčitelného romantika, který dlouhá léta čeká na svou bývalou přítelkyni.
Corban Addison – Trnitá cesta
Za jakou cenu se vyrábí tisíce tun výrobků, tisíce tun oblečení a za jakou cenu prosperují globální společnosti? Tato kniha je zobrazením zneužívání lidské pracovní síly, na které stojí mezinárodní módní průmysl.
Autor vezme čtenáře na cestu po světě, ve kterém mapuje výrobce oblečení od maloobchodníků přes distributory až po levnou pracovní sílu ve sweatshopech.
Vše odstartuje tragický příběh při velké tragické události – svět obletěla šokující fotografie těla čtrnáctileté dívky, která se skokem z okna pokusila zachránit před smrtí při požáru textilní továrny v Bangladéši.
Kolem obličeje měla omotané dětské tepláky jako masku, aby mohla dýchat v kouři. Na teplácích, které šila v době vypuknutí požáru, je logo známé americké oděvní značky.
Trnitá cesta je příběhem žen, které pracují v nelidských podmínkách textilních továren, je plný zvratů a napětí, při kterém si člověk klade důležité otázky – proč společnost stále lační po nových módních trendech, když někde na opačné straně Zeměkoule možná pracuje vykořisťovaný moderní otrok?
V příběhu hrají hlavní roli Sonia, Hashel a Alyia a dozvídáme se o tom, jak se porušují bezpečnostní předpisy v továrnách, jak probíhá sexuální zneužívání a finanční vydírání při práci, jejíž podmínky vůbec nejsou důstojné.
Svetlana Alexijevič – Černobylská modlitba
Seriál Černobyl způsobil bouři mezi diváky, kteří si ho okamžitě zamilovali. Jeden z příběhů, který se v něm odehrává, přitom pochází z knihy Svetlany Alexijevič.
Její kniha Černobylská modlitba sice není novinkou, ale nabízí koláž lidských osudů na pozadí jaderné katastrofy. Autorka sepsala sbírku reportáží, které sbírala dlouhá léta.
Nenabízí však jen holá fakta o tom, co se stalo, proč a kdo za to byl potrestán, ale zejména lidské příběhy a znepokojivé mluvení plné emocí, vzpomínek, bolesti.
Prostřednictvím výpovědí pozůstalých, hasičů, bývalých zaměstnanců, z nichž každý má svůj vlastní „černobylský příběh“, skládá autorka kroniku ne tak dávné minulosti.