19.7 C
Brno
Sobota, 20 července, 2024
DomůEkonomikaZemě EU mají rozdílné názory na to, jak řešit energetickou krizi

Země EU mají rozdílné názory na to, jak řešit energetickou krizi

Vydáno

- Reklama -PR články

Finsko a Slovensko nesouhlasí s přímými dotacemi.

Chorvatsko a Litva chtějí strop na velkoobchodní ceny plynu, Slovinsko je za strop pouze pro zkapalněný zemní plyn, zatímco Finsko a Slovensko nesouhlasí s přímými dotacemi. Členové EU se stále rozcházejí v názorech, jak vyřešit energetickou krizi, které čelí.

Pro Německo, největší ekonomiku bloku a hlavního odpůrce omezování cen plynu, jsou cestou společné nákupy, snižování spotřeby a zvyšování nabídky.

Představitelé těchto zemí vyjádřili své názory před příchodem na jednání ministrů pro záležitosti EU v Lucemburku, kde mají připravit půdu pro summit lídrů 20. a 21. října, přičemž programu bude dominovat energetická krize.

Evropská komise zejména navrhne další soubor opatření k omezení vysokých cen energií. Nebudou však zahrnovat okamžitý strop na ceny plynu, který rozdělil evropský blok.

Ministři z Chorvatska a Litvy podpořili zavedení stropu na velkoobchodní ceny plynu, přičemž Chorvatsko zdůraznilo také potřebu společného nákupu plynu v rámci EU. Slovinsko však souhlasí s cenovým stropem pouze pro LNG.

„Slovinsko bude hájit, aby se tzv. dynamický cenový strop pro zkapalněný plyn zavedl co nejdříve, pokud to bude možné, tak hned,“ řekl státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Marko Štucin.

Jeho slovenský kolega Andrej Stančík vyzývá k reformě trhu s cílem oddělit cenu elektřiny vyrobené z plynu od elektřiny vyrobené z různých zdrojů, jakož i na přímé dotace EU pro spotřebitele a podniky. „Potřebujeme velmi rychlá a efektivní řešení pro dotování cen pro občany a firmy, a to iz nevyužitých kohezních fondů,“ řekl novinářům po příchodu na schůzku v Lucemburku.

Podle ministryně Tytti Tuppurainenové z Finska, země obecně skeptické vůči intervencím na trhu, jsou Helsinky připraveny na „dočasný“ cenový strop plynu. Finsko je však proti rozdávání peněz spotřebitelů.

„Namísto dotování jednotlivých domácností bychom měli raději zvýšit investice do zelené energie,“ řekla ministryně s tím, že by to omezilo i závislost Evropy na dodavatelích energií, jakým je Rusko.

Německá ministryně EU Anna Lührmannová zdůraznila potřebu společných nákupů plynu, jakož i snižování spotřeby a diverzifikace dodávek přidáním většího množství obnovitelných zdrojů a různých dodavatelů. „Je důležité, aby národní a evropská opatření fungovala ruku v ruce,“ řekla Lührmannová, aniž by vůbec zmínila cenový strop.

Nejnovější články

Kontrola elektrických systémů – nezbytné nástroje a jejich použití

Revizní přístroje jsou nezbytným vybavením pro ty, kteří se věnují testování, kontrolám a diagnostice...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Ledňáček: drahokam nad vodními toky

Ledňáček, s jeho zářivě modrým a oranžovým peřím, je jako živý drahokam zdobící břehy...

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Další články autora

Kontrola elektrických systémů – nezbytné nástroje a jejich použití

Revizní přístroje jsou nezbytným vybavením pro ty, kteří se věnují testování, kontrolám a diagnostice...

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Opracování kovu usnadní správné nástroje

Vynalézavost lidí nám umožňuje nejen ulehčit si práci, ale také ji zrychlit a zefektivnit....