22.4 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůStrojírenstvíŽelezniční společnost zveřejnila konečný návrh nového jízdního řádu

Železniční společnost zveřejnila konečný návrh nového jízdního řádu

Vydáno

- Reklama -PR články

Upravili ho i po jednáních se samosprávami.

Železniční společnost Slovensko (ZSSK) zpracovala a zveřejnila konečný návrh jízdního řádu vlakové osobní dopravy 2022/2023 na základě předběžné objednávky výkonů pro příští rok od ministerstva dopravy a výstavby.

Nový grafikon, který začne platit od 11. prosince, také upravila podle projednání návrhů se samosprávami, ty měly k jeho původní podobě množství připomínek a výhrad.

\“Prezentuje změny dopravní obsluhy vyplývající ze schváleného Plánu dopravní obslužnosti ČR, které směřují k systémovému rozvoji veřejné železniční dopravní obsluhy na všech traťových úsecích a k trvale udržitelnému rozvoji a harmonizaci veřejné osobní dopravy na Slovensku při respektování technologických i finančních dispozic,\“ uvedla na portálu návrhu vlakového grafikonu ZSSK.

Dálkově vs. regionální
Ministr dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Jsme rodina) v souvislosti s připomínkami a požadavky samospráv označil za nešťastné, že příprava nového grafikonu na železnicích se stala tématem před blížícími se místními a krajskými samosprávnými volbami.

\“Chápu to a vnímám, je to přirozeným úkolem předsedů samosprávných krajů, aby bojovali za svůj region,\“ řekl na sociální síti šéf resortu dopravy. O novém grafikonu jednal se zástupci samospráv, například s předsedy Trenčínského, Trnavského či Bratislavského kraje.

„Nový grafikon vychází z Plánu dopravní obslužnosti. Ten mluví o tom, že dálková doprava má vozit dálkově a regionální doprava má vozit regionálně,“ přiblížil Doležal. Zároveň tam, kde to nedává smysl, například pro nízký počet cestujících, vlak jezdit nebude a bude tam muset jezdit autobus.

Dalším principem je taktová doprava, tedy v pravidelných intervalech. Cílem Plánu dopravní obslužnosti je zintenzívnit a více zefektivnit oběhy vlakových souprav.

\“V regionální dopravě chceme vozit častěji a dálková doprava, aby dávala smysl, musí stát v méně stanicích, aby se zkrátila doprava mezi Bratislavou a Košicemi,\“ poznamenal ministr.

Nový grafikon zohledňuje i výluky
Novinkou ve vlakovém grafikonu je i to, že zohledňuje dopravní omezení na železnicích pro rekonstrukci tratí a související výluky.

„V minulosti nikdy v grafikonu nebyly výluky započteny ai proto vlaky zpožděny, ale to bylo jako kdybychom to ignorovali. Věděli jsme, že je výluka v Žilině, neboť železniční uzel Žilina se nyní rekonstruuje, ale do grafikonu jsme tuto výluku nepromítli,“ upozornil Doležal s tím, že v novém grafikonu budou již započítány i plánované odstávky nebo výluky některých tratí.

Připustil, že vše může být nakonec úplně jinak, v závislosti na konečné podobě státního rozpočtu na příští rok a zda bude možné nový grafikon finančně naplnit.

\“Stojíme si za novým grafikonem, za Plánem dopravní obslužnosti a budeme jednat io rozpočtovém naplnění tohoto grafikonu,\“ dodal Doležal.

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Ledňáček: drahokam nad vodními toky

Ledňáček, s jeho zářivě modrým a oranžovým peřím, je jako živý drahokam zdobící břehy...

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Opracování kovu usnadní správné nástroje

Vynalézavost lidí nám umožňuje nejen ulehčit si práci, ale také ji zrychlit a zefektivnit....

Další články autora

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Opracování kovu usnadní správné nástroje

Vynalézavost lidí nám umožňuje nejen ulehčit si práci, ale také ji zrychlit a zefektivnit....

Plexislo, univerzální materiál s širokým využitím

Plexisklo, polymethylmethakrylát nebo akrylátové sklo, jak se mu také říká, je materiál s širokým...