Bankovní systém eurozóny je celkově v dobré pozici, aby se vyrovnal s dodatečnými riziky.
Pravděpodobnost recese v 19 zemích používajících měnu euro se podle Evropské centrální banky zvětšila.
Stoupající ceny energií a vysoká inflace živená ruskou válkou na Ukrajině zvýšily riziko bankovních ztrát a nepokojů na finančních trzích, upozorňuje.
Banka ve středu zveřejnila své nejnovější hodnocení finanční stability eurozóny. Viceprezident banky Luis de Guindos v této souvislosti uvedl, že „rizika pro finanční stabilitu se zvýšila, zatímco technická recese v eurozóně se stala pravděpodobnější“.
Technická recese je definována jako pokles ekonomiky během dvou a více po sobě následujících kvartálů. Podle grafu, který doprovázel zprávu, je pravděpodobnost recese v eurozóně a Spojeném království na úrovni 80 procent, zatímco v USA je to 60 procent.
Mnozí ekonomové a Evropská komise již ve svých prognózách upozornili na technickou recesi na poslední tři měsíce roku a první část příštího roku, protože vysoké ceny energií a náklady na potraviny obírají spotřebitele o kupní sílu.
Ekonomové však očekávají, že růst by se měl obnovit na příští jaro, kdy inflace klesne z nejvyšších úrovní a v zimě se sníží tlak na dodávky zemního plynu.
ECB ve své zprávě mimo jiné uvádí, že vysoká inflace šíří své účinky napříč ekonomikou a zvyšuje pravděpodobnost, že banky zaznamenají větší ztráty z úvěrů a že společnosti nebudou mít dokončeny splátky.
Mezitím nejistota o tom, jak vysoká bude inflace a jak dlouho bude stoupat, „zvýšila riziko neuspořádaných úprav cen aktiv na finančních trzích“. Vzrostl také tlak na lidi, společnosti a vlády, které jsou více zadlužené než ostatní.
Bankovní systém eurozóny je však podle centrální banky celkově v dobré pozici, aby se vyrovnal s dodatečnými riziky.
Banka varovala zadlužené vlády, aby byly obezřetné a vyhýbaly se hromadění dalších dluhů prostřednictvím výdajů na energetickou pomoc pro spotřebitele a aby zajistily, že takové programy budou zaměřeny na lidi, kteří to nejvíce potřebují.