22.4 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůRady a NávodyChystáte se do Tuniska? Těchto pět míst byste měli navštívit

Chystáte se do Tuniska? Těchto pět míst byste měli navštívit

Vydáno

- Reklama -PR články

Krajina je rájem pro potápěče i milovníky historie.

Poloostrov Cap Bon
Hlavním lákadlem Tuniska jsou nádherné pláže. Na jihu jsou pláže z jemného písku, sever země má zajímavé skalnato-písečné. K těm nejkrásnějším plážím patří ty na poloostrově Cap Bon.

Pláž El Mansoura s bílým pískem as neskutečně čistým mořem je právem označována za nejkrásnější tuniskou pláž.

Nachází se u města Kelíbia, které je známé svým rybářským přístavem, festivalem amatérských filmů a pevností ze 16. století. Další oblíbenou pláží na tomto poloostrově je písečná pláž El Haouaria obklopená skalnatým pobřežím. Ze zdejšího kamenolomu bylo postaveno Kartágo i Medina v Tunisu.

A z tohoto výběžku je to i nejblíže do Evropy, protože na italský ostrov Sicílie je to odsud jen 138 km.

Je to také oblast, kde od března do května můžete pozorovat hejna migrujících ptáků a mezi nimi i spoustu dravců. Díky tomu je zde staletá tradice sokolnictví a v červnu se zde koná mezinárodní festival sokolnictví.

Port El Kantaoui
Na západním pobřeží poloostrova nevynechejte návštěvu lázeňského městečka Korbous, které bylo známo již od dob Římanů.

Dnes si zde lázeňští hosté léčí v sedmi teplých a studených pramenech kožní choroby, artritidu, revmatismus a některé nemoci nervového systému.

Unikátem je koupání ve Středozemním moři, do kterého přímo ze skály vytéká až 59 ° C vřelý pramen Ain el Atrous, s vysokým obsahem sirnatých solí. Správným střediskem celého poloostrova Cap Bon i regionu je město Nabeul, kde narazíte také na pěkné písečné pláže.

Nabeul je centrem tuniského hrnčířství, jehož tradice sahá až do římských dob.

Každý pátek se zde koná trh, kde kromě keramiky můžete koupit také pikantní červené papričky, ze kterých se vyrábí tradiční tuniská pochutina, papriková pasta – harrisa, bez které se neobejde žádná tuniská domácnost.

Hammamet
Dvanáct kilometrů od Nabeulu se nachází jedno z hlavních tuniských letovisek, město Hammamet. Stojí zde pevnost a staré město – medina, obojí postavené Araby v 10. století.

Hammamet Beach poskytuje pláže se světlým pískem a teplou vodou s bohatým podmořským životem. Jsou zde jedny z nejlepších podmínek pro potápění v Tunisku. Směrem na východ procházejí hotely a pláže pod město Nabeul a směrem na západ, na druhé straně zálivu, leží moderní Yasmine Hammamet.

Je to největší hotelový komplex moderních hotelů v této lokalitě a připomíná bulharské Slunečné Pobřeží nebo Zlaté Písky. Spousta hotelů se zde zaměřuje na kongresovou turistiku.

Sousse
Přímořské letovisko Sousse je třetím největším městem Tuniska. Je to město kontrastů se starodávnou medinou s hradbami, mešitou, opevněným klášterem-Ribatem, tržištěm a dalšími památkami, které je zapsáno na seznamu UNESCO, ale má také moderní výstavní ulice a chudá předměstí.

Najdete zde také krásné, i když dost přeplněné pláže s tyrkysovou vodou. Součástí tohoto letoviska je také 7 km vzdálené, v roce 1979 moderně vybudované Port El Kantaoui.

Toto místo na pobřeží je plné elegantních butiků, pláží, moderních hotelových resortů a restaurací na nábřeží. V okolí přístavu, ve kterém kotví jachty zámožných středomořských cestovatelů, panuje čilý ruch.

Součástí tohoto střediska je také nejkrásnější tuniské 36 jamkové golfové hřiště, které celoročně mají v oblibě vyznavači tohoto olympijského sportu.

Monastir
Oproti rušným Soussám působí nedaleký Monastir jako oáza klidu. Je to oblíbené turistické centrum, pro svůj klid, čistotu a snadnou orientaci.

V Monastiru máte vše po ruce. U města se nachází také mezinárodní letiště prvního tuniského prezidenta Habiba Bourguiba.

Toto letiště je výchozím bodem i pro turisty směřující do Sousse či Mahdie. V centru města stojí mauzoleum a mešita tohoto prezidenta, kterého si Tunisané dodnes považují.

Nejen proto, že stál v čele osamostatnění se od Francie, ale zejména pro jeho reformy, které z Tuniska udělaly moderní arabský stát.

Z hlediska památek je Monastir zajímavý kromě mediny a Velké mešity také Ribatem, opevněným klášterem z 9. století. Součástí této impozantní stavby je také malé muzeum. Překrásný výhled na celé město a pobřeží je z kamenné věže.

Pravou atmosféru Tunisu zažijete také na pláži Monastir Beach, kde budete relaxovat na pláži ze zlatavého písku s pozlacenými hroty minaretů v pozadí.

Kairouan
Náboženské centrum země, Kairouan, je vysokými hradbami obehnané svaté město islámu, čtvrté v pořadí po Mekce, Medině a Jeruzalémě.

Nejposvátnějším místem ve městě je Velká mešita se čtvercovým nádvořím obehnaným sloupořadím ze sloupů antických památek a 32 m vysokým minaretem.

Do samotné modlitebny nemůže muslim vstoupit, ale skrze otevřené dveře si uděláte o tomto prostoru docela dobrou představu. Dalším posvátným místem je mauzoleum Sidi Sahab také nazýváno Barbierova mešita.

Sidi Sahab byl Mohamedovým společníkem, který stále nosil s sebou několik chlupů z jeho vousů, proto tento neobvyklý název mešity. K turisticky vyhledávaným místům mediny patří také Bir Barouta, studna ze 17. století se zázračnou vodou, kterou čerpá velbloud.

Říká se, že kdo se vody napije, do Kairouanu se opět vrátí. Kairouanská medina s Velkou mešitou je právem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Tunis
Hlavní město Tunis má také starodávnou medinu zapsanou na seznamu UNESCO, středověké čtvrti (feny), ale také obrovské moderní předměstí a přístav. Centrem metropole je bulvár Habiba Bourguibu, který vede od přístavu k medině.

Architektura bulváru pochází ještě z dob francouzské kolonizace. Je zde množství obchodů, kaváren, hotelů, ale narazíte také na secesní budovu Národního divadla či katolickou katedrálu Vincent de Paul.

Na konci bulváru stojí brána do mediny Porte de France. Hlavní památkou mediny je mešita Al Zaytuna (Olivová mešita). V bývalém bejovém paláci sídlí národní muzeum Bardo, kde se nachází řada mozaik z nedalekého Kartága. Slavné Kartágo kdysi založené Féničany je dnes jedním ze severních předměstí Tunisu.

Nachází se zde rozsáhlý archeologický komplex, kterému dominují Antóniovy lázně a Muzeum Kartága.

Hned vedle Kartága se nachází modro-bílá vesnička Sidi Bou Said. Bílé domky s typickými modrými dveřmi a okny připomínají architekturou Andalusii. Pokud si chcete v Tunisu užít i pobyt u moře, doporučujeme vám pláž La Marsa. Klidné vody a písčitá pláž jsou vhodné i pro ty nejmenší.

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Ledňáček: drahokam nad vodními toky

Ledňáček, s jeho zářivě modrým a oranžovým peřím, je jako živý drahokam zdobící břehy...

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Opracování kovu usnadní správné nástroje

Vynalézavost lidí nám umožňuje nejen ulehčit si práci, ale také ji zrychlit a zefektivnit....

Další články autora

Jak se měřicí přístroje používají a k čemu slouží?

V různých oborech, jako je elektrotechnika, mechanika, optika a další, jsou měřicí přístroje nezbytnými...

Opracování kovu usnadní správné nástroje

Vynalézavost lidí nám umožňuje nejen ulehčit si práci, ale také ji zrychlit a zefektivnit....

Plexislo, univerzální materiál s širokým využitím

Plexisklo, polymethylmethakrylát nebo akrylátové sklo, jak se mu také říká, je materiál s širokým...